Avokadonun Bilinmeyen Faydaları

Avokadonun Bilinmeyen Faydaları

Avokadonun Bilinmeyen Faydaları

Saç dökülmesini önlüyor, cildi gençleştiriyor, kilo vermeyi kolaylaştırıyor… Omega 3 yağ asitleri ve vitaminler yönünden zengin olan avokadonun faydaları saymakla bitmiyor. İşte avokadonun bilinmeyen faydaları…

Saçları Güçlendirir
Mısırlıların avokadoyu saç dökülmesini önlemek ve saçı güçlendirmek için kullandıklarını biliyor muydunuz? Avokado yağı, saç kökleri tarafından emilerek saçların daha parlak ve güçlü olmasını sağlar. Omega 3 yağ asitleri ve vitaminler içeren avokado, kafa derisindeki kuruluk problemini de önler.
Saçları güçlendiren avokadolu saç maskesi: 1 adet avokadoyu soyun ve bir çatal yardımıyla ezin. Püre haline gelen avokadonun içerisine 1 çay kaşığı bal ve zeytinyağı ekleyin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sürün ve bir boneyle kafanızı sarın. Maskeyi saçınızda 15 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Bu maske sayesinde yumuşacık ve güçlü saçlara sahip olacaksınız.

Cildin Yaşlanmasını Önler
Avokado, sağlıklı bir cilt içinmutlaka tüketilmesi gereken yiyeceklerin başında geliyor. Omega 9 yağ asitleri içeren bu değerli besin, ciltteki kızarıkları ve hasarları en aza indiriyor. Aynı zamanda tekli doymamış yağ asitleri içeren avokado, cildin ihtiyaç duyduğu nemi sağlar ve pul pul dökülmeleri önler.
İçerğinde güçlü antioksidanlar ve E vitamini de bulunan avokado, cildin yaşlanmasını önler. E vitamini, güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi koruyarak erken yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırır. Aynı zamanda C vitamini de içeren avokado, kolajen ve elastin üreterek cildin elastikiyetini korumasına yardımcı olur.

Kilo Vermeye Yardımcı
İçeriğinde yüksek miktarda yağ bulunan avokadonun kilo aldırdığı düşünülür; ancak bu mucize meyvenin içerisinde sanılanın aksine son derece sağlıklı yağlar bulunur.
Tekli doymamış yağ asitleri içeren avokado, enerji yakımını yavaşlatır. Enerji yakımının yavaşlaması uzun süre tokluk hissi yaratır ve açlık krizlerinin önüne geçerek daha çok yemek yemenizi önler.

Kalp Sağlığını Korur
Avokado, kolesterolü düşürür ve kalp hastalıklarının önüne geçer. Oleik asit içeren avokado, yüksek kolesterolü önler. Omega yağ asitleri yönünden zengin bu meyve, kardiyovasküler ( kalp ve damar) hastalıklara pozitif etki yapar.

Tırnakları Güçlendirir
İçeriğinde yüklü miktarda biotin bulunan avokado, tırnak sağlığını korur. 1 hafta boyunca her gece tırnaklarınıza bir parça avokado sürdüğünüzde daha sağlıklı ve güçlü tırnaklara sahip olduğunuzu göreceksiniz.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?