Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Yaz Aylarında Cilt Bakımı

Cilt, yazın daha çok yağ üretir. Cildiniz kuruysa bu pek problem olmaz. Ama normal veya yağlı bir cilde sahipseniz artan yağ salınımı yüzünden ciltte; akne, leke, parlama ve renk değişimleri görülebilir.

İşte size yazın cilt bakımı için bazı ipuçları;

– Yağlı cilt temizleme ürünlerini yaz aylarında pek tercih edilmemeli. Cildinize iyi gelen bir sabun ve bol su ile yapılacak temizleme iyi gelebilir.

– Güneş ışınlarının zararlarından cildi korumak için cilde uygun koruyucu güneş kremi sürmeden dışarı çıkılmamalı. Koruyucu kullanmadığında ciltte kalıcı lekeler ve çillenmeler meydana gelebilir. Ayrıca koruyucu kremin kullanılan miktarı da önemlidir. Yüz ve boyun bölgesi için bir çay kaşığı güneş kremi etkili olacaktır.

– Yağ oranı az olan makyaj malzemesi tercih edilmeli, yağı fazla olan makyaj malzemeleri ciltteki yağ oranını artırır ve aynı zamanda güneşin zararlı etkilerini ciltte daha yoğun hissettirir. Bu durum da cilt lekelenmelerine neden olur.

– Cilt çok fazla makyaja maruz bırakmadan sürekli temiz tutulmalı ve günlük bakımları zamanında yapılmalıdır.

– Yaz aylarında cilt bakımına katkı sağlayacak bir diğer etken de dengeli beslenmektir. Dengeli, bol bol sebze ve meyve tüketilirse cildinizdeki toksinler dengelenebilir.

– Daha çok spor yaparak vücutta bulunan zararlı toksinler terle atılmalıdır. Günde en az 1 saat yürümek cildinize dahi çok iyi gelecektir.

– Sıcaklardan dolayı çok ter kaybeden vücuda bol su ile dengelemek gerekir. Bol su içmek cildinizin daha pürüzsüz ve sağlıklı görünmesini sağlar.

– Yazın yenilen gıdalar kadar kullanılan ve sağlığa zararlı olan her şey cildi de tehdit edebilir. Bu konuda dikkatli olunmalı.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?