En Güzel Kız İsimleri

En Güzel Kız İsimleri

En Güzel Kız İsimleri

Türkiye’de en çok tercih edilen en güzel kız isimleri şu şekilde;

Zeynep: Ülkemizde en çok tercih edilen kız isimlerinin başında gelen Zeynep, Arapça kökenli bir isimdir. Değerli taşlar ve mücevherler anlamına sahip olan isim, Arapça’da babasının süsü anlamına gelmektedir.

Elif: Arapça ile birlikte Osmanlıca’nın da ilk harfi olan Elif, her şeyin başlangıcı olarak kabul gören önemli dini simgelerden biridir. Dost, tanıdık, ışık açan güzel kız, alışmış, alışkın anlamlarına geldiği gibi, ülkemizde kibar, ince narin yapılı güzel kız anlamlarında da kullanılır. Aynı zamanda müzikte la notasını ifade eder.

Hiranur: Işık saçan yer anlamında kullanılır.

Ecrin: Arapça kökenli bir isim olup Arapça’da ücret, mükafat anlamlarına gelmektedir.

Yağmur: Atmosferde biriken su buharının sıvı halde düşmesinin oluşturduğu doğa olayını nitelendirmek anlamına geliyor. Bununla birlikte saf su, yaşam veren ve yaşamın saf kaynağı gibi anlamlara da geliyor.

Zehra: Parlak ve beyaz yüzlü anlamlarına geliyor.

Azra: El değmemiş kız, delinmemiş inci, ayak basılmamış kum anlamlarına geliyor.

Miray: Ayın ilk günü anlamına gelmekle birlikte, ayın ilk günleri, yılın ilk ayı, üç ayların başlangıcı, ayın kraliçesi gibi anlamlarda kullanılan Farsça’dan dilimize yerleşmiş bir kelimedir.

Nehir: Irmak, denize dökülen bol su anlamlarına gelen nehir, doğa ve suyu yani bir anlamda yaşamın kaynağına dikkat çeken bir diğer kız ismidir.

Eylül: Sonbaharın, hazan mevsiminin ve diğer ismiyle güzün başlangıç ayı olan Eylül, aynı zamanda yılın dokuzunca ayının ismidir. Hüzün ve sevinci, melankoliyi ifade eden sonbaharı ifade etmesi nedeniyle olsa gerek en çok kullanılan kız isimleri yer almaktadır.

Meryem: İbadetine çok önem veren kişi, dindar kadın anlamlarına geldiği gibi, aynı zamanda isyan ve ayaklanma anlamlarında da kullanılan bir kelimedir. Bununla birlikte dini açıdan anlamı da büyüktür.

Nisanur: Nisa ve Nur kelimelerinin birleşimi olarak türetilmiş Nisanur, nur yüzlü kadın, aydınlık kadın anlamlarına gelmektedir.

Hira: Arayış ve tefekkür etmek anlamlarına gelen Arapça bir kelime olmakla birlikte, dini açıdan önemli bir isimdir.

Rabia: Dördüncü anlamına gelen Rabia, aynı zamanda salisenin altmışta birini tanımlamak için kullanılan bir kelimedir. Yine dini açıdan önemli isimlerden biridir.

Belinay: Türkçe kökenli Belin ve ay kelimelerinin birleşmesinden oluşmuştur. Bölünmüş ay veya ayın bazı aşamalarını tanımlamak için kullanılmış bir kelimedir.

Hira Nur: Hira mağarası ve Nur dağını anımsatması açısından birleştirilerek kullanılan bu isim ebeveynler tarafından yoğun bir şekilde tercih ediliyor.

Ela: Sarı renge öykünen kestane rengi ya da kahverengi şeklinde bir göz rengidir. Işıkla birlikte bazen yeşile, bazen kahverengiye döndüğü dahası giyilen elbisenin rengine göre renk aldığı gibi göz yanılmalarına neden olan bu göz rengi, beğenilen göz renkleri arasındadır.

Esma: En güzel kız isimleri arasında hayli popüler bir isim olan Esma, İsimler, adlar, işitilenler anlamlarına geliyor.

Mira: Kökeninin İtalyanca olduğu tahmin edilen ancak birkaç farklı dilde bulunan bir kelime olan Mira, İtalyanca bakılan yer, silahlarda ki gez gibi, İspanyolca’da bakmak, Latince’de ise şaşırmak, hayret etmek anlamlarına geliyor. Arapça’da geçen şekliyle Mira, tartışmak, karşı çıkmak, münakaşa etmek anlamlarına gelir.

Beren: Güçlü, kuvvetli, akıllı, tanınan anlamlarına geliyor.

Sümeyye: Sema kökünden türemiş olduğu düşünülen Sümeyye, küçük gökyüzü ve benzeri bir anlam içeriyor. Arapça kökenli kelime bayan ismi olarak kullanılıyor.

Merve: Yumuşak, taş, tepe, huzur bulmak, çakıl taşı gibi anlamları olan Merve ismi, popülerliğini yanı sıra Mekke’de bulunan Merve Dağından alır.

Ada: Türkçe kökenli Ada kelimesi, her tarafı suyla çevrili kara parçasına verilen isimdir.

Fatma: Ayırmak, koparmak anlamlarına gelen Arapça bir sözcük olan Fatıma’dan türeyerek Fatma olarak dilimize yerleşen bu sözcük, genel olarak çocuğunu sütten koparan anne anlamında kullanılır.

Asya: Aralıklarla popülerlik kazanan ve son yıllarda yine popüler hale gelmiş kız isimlerinden biri olan Asya, nadiren de olsa erkeklere de konulabiliyor. Dünyanın en büyük ve aynı zamanda en kalabalık nüfusa sahip olan kıtası anlamında ki Asya, geçen yıl istatistiklerinde en çok tercih edilen ilk 30 isim arasında yer alıyor.

Defne: Güzel kokulu yapraklara sahip, yaz kış yeşil halini koruyan ve botanikte bir aileye defnegiller olarak adını veren bir ağaç. Yaprakları aynı zamanda çeşitli yemeklerde özel bir tat vermesi amacıyla sıklıkla kullanılır.

Melek: Nurdan yaratıldığına inanılan varlıklardır. Aynı zamanda terbiyeli, uysal ve itaat eden kimse içinde kullanılan bir kelimedir.

Hatice: Erken doğan kız çocuğu anlamına geliyor.

Eslem: Selametli, güvenilir, dinine teslim olmuş anlamlarına gelen Eslem ismi, orijinal dilinde yani Arapça’da erkek ismi olarak kullanılır.

Buğlem: Cenneti müjdeleyen melek olduğu iddia edilen bir anlama sahip.

Irmak: Eşanlamlı kelimesi Nehir gibi, doğayı, suyu, dolayısıyla saflığı ve yaşamın kaynağını anımsatan ve aynı zamanda farklı bir söylenişe sahip.

Duru: Bulanık olmayan, temiz, berrak, saf anlamlarına geliyor.

Büşra: Müjde ve müjdeli haber anlamına gelen Arapça sözcük Büşra, kız ismi olarak en fazla tercih edilen isimler arasında yer alıyor.

Betül: Namuslu anlamına gelen Arapça kökenli bir sözcüktür.

Yaren: Farsça kökenli bir kelime olan Yaren; dost, arkadaş, dosttan da öte yakın kişi, arkadaşların oluşturduğu topluluk anlamlarına gelir.

Emine: Arapça Amine kelimesinin Türkçeleşmiş halidir. Dini öneminin yanında, emin, güvenilir, inanılır kişi anlamlarına gelir.

Cemre: Doğada baharın gelişi ve sıcaklıkların yükselişini belirtir. Bununla birlikte ateş, kor anlamlarına gelmektedir.

Damla: Bir sıvıdan ayrılarak düşen parça olarak sözlükte ifade edilen damla, berraklık ve saflığın simgesidir.

Beyza: Çok beyaz, saf, günahtan kaçınan ve kirlenmemiş anlamlarında Arapça bir isim olan Beyza, aynı zamanda Arapça’da beyaz anlamında da kullanılır.

Tuana: Yaygın bir kanıyla halk arasında cennete düşen ilk yağmur damlası olarak bilinmektedir.

Kübra: Arapça kökenli olan Kübra, Türkçe’de en büyük, çok büyük olan anlamlarına geliyor.

Zümra: Arapça kökenli bir kelime olan Zümra, Türk Dil Kurumu’nun sözlüğünde güzel, iyi ahlaklı, cesur, yürekli anlamlarına gelen kız ismi olarak açıklanıyor.

İrem: Yaygın bir kanı olarak cennet bahçesi olarak bilinen İrem, yalancı cennet bahçesi anlamındadır.

Derin: Dibi ağzına çok uzak olan anlamında Türkçe bir kelimedir. Aynı zamanda çok gelişmiş, yoğun, içten gelen anlamlarına da gelir.

Açelya: Kokusuz olmakla birlikte, çok güzel çiçekler açan fundagillerden bir bitki olan açelya, insanoğlunu güzelliğiyle fazlaca etkilemiş çiçeklerdendir.

Asuman: Fars kökenli Türkçe kelimelerden biri olan Asuman; Gök, Gökyüzü anlamlarına gelir.

Bahar: Yaz mevsimi ile kış mevsimi arasındaki mevsimlere verilen ad olarak, doğanın uyanışı ve aynı zamanda kışa hazırlanışını simgeler.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?