Diyet Yapmadan Kilo Verin

Diyet Yapmadan Kilo Verin

Diyet Yapmadan Kilo Verin

Kilo vermek istiyorsunuz ama sıkı bir diyet programına girmek de hiç size göre değil. Bu durumda zayıflamanızı kolaylaştıracak tüyoları dikkate alarak sonuca ulaşabilirsiniz.

İşte, diyet yapmadan kilo vermenin 7 yöntemi;

PORSİYON ÖLÇÜNÜZÜ AZALTIN
Diyet programı uygulamadan kilo vermek için yediğiniz yemeklerin porsiyon ölçüsünü azaltmanız gerekir. Farkında olmasanız da her gün yediğiniz yemekleri 1 yemek kaşığı artırmanız veya 1 köfte kadar fazla et tüketmeniz kilo almanızı kolaylaştırır. Bu nedenle günlük tükettiğiniz besinlerin porsiyon ölçüsünü yarı yarıya azaltmanız kilo vermenizi sağlar.

BESİNLERDEKİ YAĞ MİKTARINA DİKKAT EDİN
Yağlı besin tüketmeseniz de besinlerin içindeki yağı göremezsiniz. Bu nedenle et grubu besinlerin gözle görünen yağlarını azaltmanız ve süt grubu besinleri (süt, yoğurt, ayran gibi) az yağlı tüketmeniz, 1 su bardağı kadarından 1 tatlı kaşığı tereyağı almanızı engeller. Kalori alımınızı azaltarak her besinden yaklaşık 50 kalori azaltmanız diyet yapmadan da zayıflamanıza yardımcı olur.

ÖĞÜN SAYINIZ YETERLİ OLSUN
Çoğu kişinin en çok yaptığı beslenme yanlışı öğün atlamaktır. Sosyal yaşantı, iş yaşantısı, seyahatler gibi pek çok neden öğün düzeninin bozulmasını sağlar. Öğünleri atlayan uzun süre (4 saatten fazla ) besin tüketiminin olmaması kilo almayı kolaylaştırır. Öğün düzeni yeterli ana ve ara öğün içeren bir beslenme programı diyet yapmadan da zayıflamanızı sağlar. Günde en az 3 ana öğün ve 2 ile 4 arasında ara öğün yapılması yeterli öğün düzenizin oluşmasına yardımcı olur.

YETERLİ POSA İÇEREN BESİN TERCİH EDİN
Posa (lif) tokluk hissini artırır ve kan şeker dengesinin korunmasına yardımcı olur. Yeterli posa içeren tam tahıl grubu besinleri (tam buğday, çavdar, bulgur), posa oranı yüksek meyve grubu besinler (ayva, armut, kuru kayısı gibi) ve kuru baklagil çeşitleri zayıflamanıza yardımcı olur.

PROTEİN İÇEREN BESİNLERİ TÜKETİN
Diyet yapmadan kilo vermek için yeterli protein tüketmenizi sağlayan besinlere öncelik vermelisiniz. Alerjiniz veya sağlık sorununuz yoksa her gün 1 adet yumurta, haftada 2 defa 200-250 gram balık ve her gün az yağlı 2 kase yoğurt tüketmeniz sağlıklı zayıflamanıza yardımcı olacaktır. Son dönemde yapılan en büyük yanlış fazla protein alımı ile hızlı kilo vermeye çalışmaktır. Bu beslenme modeli ile organlarınızın sağlığı bozulur.

İÇECECEK TERCİHLERİNİZİ DEĞİŞTİRİN
İçecek tercihleriniz zayıflamanızı hızlandırır ve diyet yapmadan sağlıklı beslenerek kilo vermenize yardımcı olur. Bunun için yeterli su tüketmeli (her gün en az 7-8 bardak), çay-kahve gibi içecekleri şekersiz tercih etmeli, asitli içecek seçimi yerine maden suyu tercih etmelisiniz. Her gün 2 fincan yeşil çay veya mate çayı tüketmeniz zayıflamanızın hızlanmasını destekler. Alkol tüketiminiz varsa miktarına, çeşidine ve sıklığına dikkat etmelisiniz. (Örneğin haftada en fazla 2 kadeh şarap gibi.)

EGZERSİZ MİKTARINI ARTIRIN
Egzersiz yapmadan sadece yediklerinizi değiştirerek sağlıklı vücut ölçüsü kazanamazsınız. Düzenli yürüyüş yapmalı (haftada en az 2 defa 45 dakika-1 saat) veya adım sayınızı (günde 8000 adım ve üzeri) takip ederek yeterli fiziksel aktivite yaptığınızı kontrol etmelisiniz. Nefes ve kas dokusunun gelişmesine yardımcı olmanız için yoga, pilates gibi egzersizlerle fiziksel aktivitenizi destekleyebilirsiniz. Tek başına egzersiz yapmaktan hoşlanmıyorsanız takım sporlarını tercih ederek diyet yapmadan yediklerinizi dengeleyerek zayıflamanıza yardımcı olabilirsiniz.

Dyt. Tuğçe Altan Bahçe

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?