Spor Sonrası Bunları Yemeyin!

Spor Sonrası Bunları Yemeyin!

Spor Sonrası Bunları Yemeyin!

Spor yaparak verdiğiniz kiloları, spordan hemen sonra tüketilmemesi gereken yiyecekler yiyerek geri alırsınız. Aşağıdaki listeye göz atın ve fazla kalori alımının önüne geçin.

Yağlı Peynir
Ne kadar lezzetli olurlarsa olsunlar, spor sonrası tüketilen yağlı peynirler açlığınızı bastırmak için kötü bir seçenek olacaktır. Eğer canınız çok peynir isterse lor peyniri gibi düşük kalorili ve yağ oranı az olan peynirler tüketin. Dilerseniz tam tahıllı ekmekle küçük bir tost da yapabilirsiniz.

Gazlı İçecekler
Spor sırasında vücut su kaybeder ve susuzluğumuzu gidermek için pek çok içeceğe yöneliriz. Bu içeceklerden en cazip olanları ise şüphesiz gazlı ve şekerli olanlar. Gazlı içecekler tam anlamıyla şeker deposudur ve spor sonrası kesinlikle tüketilmemesi gerekir. Spor sonrası kaybettiğiniz sıvıyı vücudunuza geri almak için bol bol su tüketin.

Enerji Barları
Enerji barlarının içeriğinde yüksek miktarda şeker bulunur ve spor öncesi tüketildiğinde enerjinizi önemli ölçüde yükseltir. Bu sebeple enerji barlarının spor öncesi tüketilmesi gerekir. Spor sonrası tüketirseniz ise metabolizmayı yavaşlatır ve uyumayı zorlaştırır.

Sütlü Çikolata
Spor sonrası tatlı krizli yaşadığınızda eliniz ilk sütlü çikolatalara mı gidiyor? Sütlü çikolatalar, yüklü oranda şeker ve zararlı yağlar içerir. Tatlı krizlerini aşmak için taze meyveler tüketebilirsiniz. Eğer çikolata krizini aşamıyorsanız %70 oranında kakao içeren bitter çikolatalardan belirli bir miktar yiyebilirsiniz.

Fast Food
Yüksek miktarda trans yağ, şeker ve tuz içeren fast food yiyecekler, sağlık için son derece sağlıksız. Özellikle spor sonrası tüketilen hamburger ve patates kızartması gibi yiyecekler, diyetinizi sabote ederken, aşırı kalori alımına da neden olur.

Spor sonrası açlığınızı bastırmak için potasyum zengini muz veya avokado gibi sağlıklı meyveler yiyebilirsiniz.

Pin It

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?