Saç Nasıl Büyür?

Saç Nasıl Büyür?

Saç Nasıl Büyür?

Saç büyümesi birbirini takip eden dönemler halindedir. Bunlar büyüme, dinlenme ve uyku hali diye adlandırılan zamanlaması saat hassasiyetindeki periyodlardır.

Her saç telinin belli bir uzunluğu vardır vebu uzunluğuna genetik faktörler ve yaşa bağlı olarak ulaşır. Anajen olarak bilinen büyüme periyodu yaklaşık 1000 gün sürerken, Katajen diye adlandırılan geçiş dönemi yaklaşık 2 hafta sürer. Telojen yani dinlenme periyodu ise yaklaşık 100 gün sürer. Kafa derisinde bulunan saçlar nispeten uzun anajen ve nispeten kısa telojen saç telleri ile dolu olup, anajen saçların telojen saçlara oranı 90′a 1018′dir. Her zaman için katajen dönemindeki saçların oranı % 1 veya daha azdır. Bundan dolayıdır ki, sağlıklı birey günde ortalama 100 saç teli kaybeder.

Anajen (aktif büyüme) 1000 gün
Katajen (uykuya yakın) 14 gün
Telojen (uyku) 100 gün

Yapılan hesaplamalara göre her bir follikül bu döngüyü yaşam boyunca yaklaşık 10-20 kere tamamlamaktadır. Bu arada her bir folikülünün bu etkinliği diğer foliküllerden tamamen bağımsızdır. Bir fazdan diğer faza geçişe sebep olan sinyal mekanizmasının ne olduğu henüz saptanamamıştır. Ancak saçlar en uzun hallerine anagen fazında ulaştıkları içindir ki, anajen döneminin süresinin önemli olduğu kabul edilmektedir.

Saçın büyümesi fiziksel faktörler (ciddi hastalık, ameliyat, kilo değişikliği, gebelik, hormonal değişiklikler, tiroid anomalileri, dermatolojik hastalığı) ve duygusal faktörler tarafından etkilenebilmektedir. Ancak saç telinin gövdesine dışarıdan yapılan fiziksel müdahale ve değişiklikler (tıraş sınırlı kıvrık, penye tarafından etkilenmez ancak etkilenebilir boyama, vs.) saçın büyümesine hiçbir etkisi bulunmaz. Dinlenme dönemndeki folikülleri yolma ve koparma ise kökleri uyararak saç üretimini ve saçın tekrar büyümesine sebep olurken, saçın kompozisyonu aynı kalır.

Pin It

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?