Tablet Bilgisayar Yükselişte PC Düşüşte!

Tablet Bilgisayar Yükselişte PC Düşüşte!

Tablet Yükselişte PC Düşüşte!

Bilgisayar dünyasına ait en son veriler, insanların internete bağlanmak için mobil cihazları tercih etmeye başlamasıyla PC’lerin hızla gözden düştüğünü gösterdi.

2013’te mobil cihaz ve PC satışlarının 2,3 milyarı aşması beklenirken, en düşük pay tablet bilgisayarların altında ezilen PC‘lere düşüyor.

Küresel araştırma şirketi IDC’nin verileri, ‘PC döneminin geçmişte kaldığına’ işaret ediyor. 2011’de dünya genelinde 359 milyon satış rakamına ulaşarak iyi bir performans sergileyen PC’ler, 2013 yılında hızla düşüşe geçti.

ICD, 2012’ye oranlar 2013’te PC satışlarının yüzde 9.7 azaldığını ve kötü gidişin 2017’ye kadar sürmesinin beklendiğini belirtti.

PC’lerin giderek güç kaybetmesinin en büyük nedeni ise internete bağlanmak için ana cihazlar olarak tercih edilen akıllı telefon ve tablet bilgisayarlar. ICD, başta Çin olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde PC satışlarının çift haneli düşüşler yaşacağını öne sürerken, HP ve Dell gibi PC devleri bu değişimden önemli ölçüde etkilenmiş durumda.

Guardian’ın haberine göre, PC’ler her ne kadar iş dünyasında gücünü korusa da, tüketici sektöründeki düşüş iş sektörüne oranla yüzde 20’den fazla oldu.

IDC, Haziran 2011’de yaptığı tahminde, 2013 yılında toplam PC satışlarının 438.5 milyona ulaşabileceğini öne sürmüştü. Ancak yıl sonunda bu sayının ancak 315.4 milyona, yani tahmin edilen miktarın yüzde 28 altına denk geleceği düşünülüyor.

IDC’nin 2015 yılı beklentisi ise küresel alanda 541.5 milyondu. Ancak bu miktarın da yüzde 41 daha düşük olması ve ancak 318.2 milyonu bulması bekleniyor.

Söz konusu tahminler; masa üstü, notebook ve ultrabook gibi dizüstü bilgiasayarları içeriyor. Bu cihazlar, PC ve tablet bilgisayar gibi ‘dönüşebilen’ cihazlar olarak kabul ediliyor ancak işlev olarak bir iPad’den farklı kalıyorlar.

VentureBeat sitesinin haberine göre, 2013’te tablet bilgisayar satışları ise küresel alanda yüzde 70 oranında artacak. Küresel çapta akıllı telefon, PC ve tablet satışlarının toplamı ise 2,35 milyara ulaşacak. Tablet satışları özellikle Çin ve Hindistan gibi piyasalarda patlama gösterecek.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?