Apple iOS CarPlay ile Otomobillerde!

Apple iOS CarPlay ile Otomobillerde!

iOS CarPlay ile Otomobillerde!

Apple’dan yapılan açıklamaya göre Apple artık CarPlay ile otomobillerin içerisine de yerleşiyor. Bu araç içi sistemi tabi ki iPhone’unuzla beraber çalışıyor ve size elinizi veya gözünüzü meşgul etmeden daha güvenli bir sürüş keyfi vaat ediyor.

Apple’ın yeni araç içi sistemi ile faydalanabileceğiniz şeyler yalnızca müzik dinlemek ile kısıtlı değil. Müzik dinlemenin yanında son trafik durumu hakkında bilgi alabilir veya araç kullanırken yapmanız gereken çok önemli bir görüşmenizi gerçekleştirebilirsiniz.

Apple bilgisayar ve akıllı telefon pazarının ardından girdiği büyük pazarlardan biri olacak araç içi sistem pazarından beklentisi büyük. Geçen haftada Apple iOS sistemini arabalara taşıyacağının sinyallerini Cenevre Uluslararası Motor Fuarında üç dev otomobil üreticisiyle anlaşmaya vararak vermişti.

CarPlay üç ana alana odaklanıyor; İletişim, Navigasyon ve eğlence. iPhone’unuz ile CarPlay’i eşleştirdikten sonra telefon görüşmesi yapabilir, mesajlarınıza bakabilir, Harita özelliği sayesinde navigasyon olarak kullanabilir ve hatta iTunes arşivinize erişerek şarkı listelerinize erişebilirsiniz. Öte yandan Apple bu hizmetleri araç içerisinde güvenlikten ödün vermeden yararlanabileceğiniz şekilde düzenlemiş durumda.

Direksiyon üzerine yerleştirilmiş kolay ulaşılabilir bir tuş sayesinde sürücülerin dikkatinin dağılması en aza indirilmiş. Bunun yanı sıra hiç tuşa gerek duymadan sesli komut sistemi Siri sayesinde aracınızın içerisinde ki sistemi sesiniz ile de kontrol edebileceksiniz. Siri size mesajlarınızı okuyacak, müziğin sesini kısacak yada açacak ve bunlara benzer birçok konuda dikkatiniz dağılmadan CarPlay’i kullanmanızı sağlayacak.

Apple’ın CarPlay sisteminin ilk olarak yer alacağı markalar şöyle; Ferrari, Mercedez-Benz ve Volvo. Ancak çok yakında anlaşılacak markalar arasında da BMW, Ford, GM, Honda yer alıyor.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?