Çipli Yeni Kimlikler Basılıyor!

Çipli Yeni Kimlikler Basılıyor!

Çipli Yeni Kimlikler Basılıyor! Yeni kimliklerin basımına başlandı.

Aralık ayından itibaren dağıtılmaya başlanacak “Akıllı Kimlik Kartı“yla birlikte, 1976 yılından beri hayatımızda olan mavi ve pembe nüfus cüzdanları geçerliliğini yitirecek.

T.C. Kimlik Numaralı yeni “çipli kimlikler” sayısız özellik taşıyor.

3 yıl içerisinde tüm ülke genelinde dağıtılacak ve içinde 1 GB’lik çipin de yer alacağı kimlik kartlarının vatandaşa maliyeti 18 lira olacak. Bu yıl sonuna kadar 2 milyon kişiye verilmesi planlanan kartların basımına da başlandı.

Vatandaşa ait nüfus bilgileri kartın üzerindeki yongaya güvenli bir şekilde kaydedilecek.

Kimliğin içinde kişinin parmak, avuç içi ve damar izi gibi tanımlayıcı unsurlar bulunuyor.

Kimlik kartı üzerindeki çip ile vatandaşa verilecek hizmetin özelliğine göre görsel ve elektronik, farklı güvenlik yöntemleri ile kimlik doğrulama yapılabiliyor.

Her kartın içinde kişiye özel sertifikalar yer alacak, bu çerçevede hem şifre istenebilecek, hem de kişinin parmak, damar ve avuç izi üzerinden biyometrik doğrulama yapılabilecek.

Kimlik kartı sahibinden başka birinin eline geçse dahi kullanılamayacak, anında bloke edilebilecek.

Öncelikli olarak eczane, aile hekimliği, otomasyon sistemli hastaneler ve sağlık ocaklarında kullanılacak.

Kartta, biri görsel, diğeri elektronik olmak üzere iki farklı bilgi tutma ortamı bulunuyor. (Bunlardan birincisinde; kart sahibine ait fotoğraf ve T.C. kimlik numarası, adı, soyadı ve doğum yerinin yer aldığı nüfus bilgileri, ikincisin de ise kart sahibine ait nüfus bilgilerinin elektronik olarak tutulduğu yonga bulunacak.

Bu yeni kimlik kartları sayesinde vatandaşlar farklı belgeler veya kartlar taşımak zorunda kalmadan kimlik doğrulaması yapabilecek.

E-devlet kapsamında sunulan hizmetlere, internetin bulunduğu her yerden kimlik kartı ile erişilebilecek.

E-İmza olarak kullanılabilecek. Kamu hizmetlerinden yararlanan kişilerin hak sahipliği kolay ve güvenli yapılacak. Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük ve yolsuzluklar asgariye inecek.

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek ister misiniz?